Avslutningsmys med filmkväll på ungdomsklubben

Kort efter tredje ljuset tänts, närmare bestämt den 15 december, är det så dags för sista tillfället av Brännö Ungdomsklubb för den här säsongen. Vi tänkte avrunda höstens fria lekar med en bombastisk filmkväll! Barnen får välja ut en julfilm som vi kommer projicera på vita duken med hjälp av föreningens projektor. Till filmen kommer det bjudas på en del sockerstinna tilltugg som godis och saft, ändamålsenliga popcorn och lite mer tidstypiska alternativ som pepparkakor och saftglögg.

Och så till knorren.

Vi har haft ett skönt gäng på plats hela hösten och snittat på över 10 glada varelser per tillfälle. Det tråkiga är dock att de flesta personer har betalat medlemsavgiften sent eller inte alls! Vi har därmed tagit det oönskade beslutet om att enbart hålla öppet för betalande barn denna filmkväll. Men eftersom det är en tid av hopp och glädje vill vi gärna upplysa om att det inte är för sent att betala höstens avgift än. Om avgiften swishas, girobetalas, etc. innan måndag 12/12 ser vi till att fler kan mysa tillsammans i filmljuset och popcornkrasandet.

God Jul & Gott Nytt År önskar vi som jobbar med Brännö Ungdomsklubb

Wendy, Rickard, Martha & Catherine

slider-jul